Projekt bez tytułu (94).png

BORYS WRZESZCZ studia architektoniczne pierwszego stopnia ukończył na Politechnice Poznańskiej. Architekt z tego okresu najlepiej wspomina okres półrocznej wymiany na uczelni w Lublanie na Słowenii, gdzie uczestniczył w zajęciach projektowych prowadzonych przez Vasę Perovica, którego do dziś uważa za swojego najlepszego nauczyciela. Po powrocie ze Słowenii, architekt obronił licencjat na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Podczas studiów na tej uczelni zajął 1 i 2 miejsce w konkursie im. prof. Czarneckiego na najlepsze prace semestralne zrealizowane na poznańskich wydziałach architektury.

Po obronie pracy licencjackiej zaaplikował na studia magisterskie w Kopenhadze, Delf i Mediolanie. Dostał się na dwie ostatnie uczelnie, ale celem była Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Borys nie zdecydował się na przyjęcie miejsc w Delf czy Mediolanie

postanowił zrobić sobie rok przerwy by zdobyć doświadczenie w pracy w biurze projektowym swojego taty. Po roku poszerzone o projekt Domu Skadrowanego portfolio złożył na na wymarzoną uczelnie w Kopenhadze.

Po roku studiów magisterskich architekt dostał się na uczelnianą wymianę z Chile. W Santiago w Chile spędził pół roku, po czym wrócił do Kopenhagi z bagażem niesamowitych przeżyć, całkiem niezłą znajomością języka i pomysłem na projekt magisterski - „Nie sprzedawaj się Tanio!" projekt zapobiegający polaryzacji społeczeństwa Chilijskiego, który otrzymał nagrodę za jeden z najlepszych dyplomów obronionych na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze w 2015 roku.

Po zakończeniu studiów Borys wrócił do Poznania, gdzie wraz tatą, Mariuszem Wrzeszczem, tworzy biuro

Wrzeszcz Architekci

Uzasadnienie

Umiejętność współpracy i twórcza wymiana myśli to dziś bezcenne wartości, prowadzące do najlepszych rozwiązań we współczesnej architekturze. Jednocześnie specyfika naszego zawodu oparta na rywalizacji i powszechność wyłaniania najlepszych projektów w drodze konkursów sprawia, że bardzo często stajemy nie obok, a naprzeciwko siebie.

W finale kategorii "Młody Twórca" znalazły się trzy postacie, które prezentują bardzo wyrównany, wysoki poziom projektowy będący efektem kilkunastu już lat doświadczenia w dziedzinie architektury. Wszyscy trzej nominowani twórcy przeszli indywidualną drogę rozwoju, która ukształtowała ich różne i jednakowo silne osobowości - co jednak nie stawało na przeszkodzie w podejmowaniu przez nich wspólnych działań projektowych. 

W związku z tym sąd konkursowy podjął decyzję o przyznaniu trzech równorzędnych nagród dla: Hugona Kowalskiego, Adama Wiercińskiego i Borysa Wrzeszcza z nadzieją na ich dalszy, równie dynamiczny rozwój oraz gotowość do wspólnego działania z korzyścią dla architektury Wielkopolski.

MŁODY TWÓRCA 2020