LAUREAT 2020

fot. archiwum projektantów
fot. archiwum projektantów

fot. archiwum projektantów
fot. archiwum projektantów

fot. archiwum projektantów
fot. archiwum projektantów

fot. archiwum projektantów
fot. archiwum projektantów

1/7

Decyzją  JURY w kategorii WNĘTRZE PUBLICZNE Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w roku 2020 otrzymał projekt:

 

Żłobek miejski nr 1 w Wągrowcu 

 

Autorzy: Wojciech Błaszak, Justyna Mikstacka-Błaszak, Kamil Frąckowiak, Piotr Anczakowski,             Dobrochna Kniat, Krzysztof Kostrzyc, Małgorzata Czarniak, fot. mat. projektanta

Uzasadnienie: 

Przyszłością od zawsze jest młodość. 

Projekt przestrzeni żłobka, przestrzeni dla nadchodzącego pokolenia przyszłych użytkowników przestrzeni publicznych, wyróżniono za niestandardowe podejście do estetycznego i funkcjonalnego kształtowania gustu i doświadczeń „małego” człowieka. To projekt w skali dziecka,  projekt architektoniczny ale i edukacyjny. Należy spodziewać się, że przyszłe pokolenie, wychowane w takim kontekście architektonicznym, zmieniać będzie oblicze polskiej architektury, sięgając czasem do doświadczeń estetycznych i funkcjonalnych z okresu „maluchów”. Przestrzeń, z którą człowiek styka się na co dzień stanowi istotny element kształtujący jego osobowość . Dobra architektura może wyzwalać energię i inspirować do działania - a tym samym wspierać rozwój, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników budynków. Dlatego nagrodę w kategorii "wnętrze publiczne" przyznano za realizację, która na pierwszym miejscu stawia potrzeby najmłodszych. Przestrzeń Żłobka Miejskiego nr 1 w Wągrowcu mówi językiem dziecka i tworzy szczególny, zbudowany w jego skali mikroświat, który daje poczucie bezpieczeństwa i rozbudza ciekawość. Istotny jest również wymiar edukacyjny tego miejsca - pokolenie dorastające w dobrze zaprojektowanym otoczeniu będzie w przyszłości wpływać na przestrzeń publiczną sięgając do doświadczeń estetycznych i funkcjonalnych z okresu dzieciństwa.